Academy Preambule Archive Contact Regulations
česky english

The Designer of the Year category includes following nominees:

 

Jakub Berdych - nominated for the design of Mlékovky vases and the Landscape collection of bowls

Boa Design - nominated for the Crystal Light and Neoline collections of lights

Václav Cigler - nominated for the holy water vessels and the baptismal font in the Saint Salvator's Church in Prague

Vít Cimbura - nominated for a collection of wall clocks presented at an exhibition in the Museum of Art and Design in Benešov

Cohn studio - nominated for the Ufo beverage set

Jan Čapek - nominated for the design of the Pin Up vase

Jan Činčera - nominated for the Barok perly jewelry case

Fluo - nominated for a collection of and project for revitalized furniture

HipposDesign - nominated for the Foga vase and furniture in the National Technical Library

Matěj Chabera - nominated for the design of the Barovka 1 bar stool

Lucie Koldová - nominated for the design of the Treasury table, the Cheeky boxes system, and a chair designed for Vienna Design Week

Koncern Studio - nominated for the Fake It Easy collection

Anna Kozová - nominated for the design of the Motýlí mísy bowls for Trashmade

Zdeněk Lhotský - nominated for the collection of MS-x09 vases, painted and sandblasted glass

LLEV - nominated for the OLYMP bathroom furniture designed for JIKA / LAUFEN CZ and a collection of interior accessories

Maestrokatastrof - nominated for the ‘we were all perfect once' collection of bowls and plates presented at Designblok 09

Kryštof Nosál - nominated for the design of wellness and rehabilitation baths with a contact display for BTL

Petr Novák/ Novague - nominated for the Café Racer F800 motorbike designed for Renocar

Olgoj Chorchoj - nominated for the Cuba bowl designed for Křehký and a collection of watches designed for Elton hodinářská / PRIM

Jiří Pelcl - nominated for a collection of vases and candlesticks designed for Futurista

Daniel Piršč - nominated for the Rosa lamp designed for Lasvit and a new collection of 3D wallpaper

Rony Plesl - nominated for the Satriani collection designed for Preciosa and a collection of minimalist glass objects presented at Designblok 09

Daniel Pošta - nominated for the design of the Uhlák chair

Ingrid Račkova, David Suchopárek - nominated for the design of a cup for the Jan Becher company

Lukáš Rais - nominated for a chair for the Hellmut system

Jitka Skuhravá & Katarína Fulínová - nominated for the design of chandeliers for the metro in Dubai, produced by Lasvit

Škoda - Auto Design Studio - nominated for the design of the Yeti car

René Šulc - nominated for a new collection of lights for Lucis, the Verso table lamp, and the Swing rocking chair designed for mminterier

Alena Trávníčková - nominated for a collection of toy elements for children - Inbatoli

Ondřej Václavík - nominated for the design of the Poděbradka 1.5l and 0.5l mineral water bottles

Maxim Velčovský - nominated for the Underground Souvenirs collection

Roman Vrtiška - nominated for the design of a kitchen for Indeco

Whitefruits - nominated for the new collection presented at Designblok 09

 

 

The Fashion Designer of the Year category includes the following nominees:

 

Boheme - nominated for a 2009/2010 collection using the method of felting

Jakub Bryxi - nominated for the Red Carpet Collection

Linda Čihařová - nominated for a jewelry collection for Trash Made

DNB - Denisa Nová - nominated for her 2009/2010 collection

Monika Drápalová - nominated for the Cache - Toi collection

Hana Havelková - nominated for the URBAN KONCEPT collection

chatty - nominated for a collection presented at Designblok 09

Pavel Ivančic - nominated for The Unrelated Twin collection

Eva Jiřičná - nominated for Eva Jiřičná collection for BeldaFactory

Jakub Korouš, Jan Kloss - nominated for the Botas 66 limited editions

Zuzana Kubíčková - nominated for the ZIMA collection

Leeda - nominated for the LEEDA Tokyo collection

Helena Mertlová - nominated for the Simple by Helena Mertlová collection

Klára Nademlýnská - nominated for the TOKYO ADVENTURE collection

Martina Nevařilová - nominated for the FOR QUEEN ONLY collection

Jakub Polanka - nominated for his autumn/winter, spring/summer 2010 collection and a limited collection for Simple

Jaroslava Procházková - nominated for the Hej Hou - život je krásný collection

Markéta Richterová - nominated for a new collection of bracelets from metal-plated carbon fibres - carbon collection

Liběna Rochová - nominated for a collection of glass jewelry for AJETO and the TIMELESS collection for the MISS ČR beauty contest

Sistersconspiracy - nominated for the Orlando collection

Anna Steinerová - nominated for a collection of engagement and wedding rings

Klára Šípková - nominated for the Stretch jewelry collection

Zdeněk Vacek & Daniel Pošta - nominated for the Bye Bye Birdie collection and a collection for Simple

Vohoz - nominated for the VohozKolekce 2009 collection

Hana Zárubová - nominated for the NO.Milk collection

 

 

The Graphic Designer of the Year category includes the following nominees:

 

Advancedesign - nominated for the graphic design of the FIP programs, collaboration with Jiří Skála and work for the Moravska Galerie brno

Petr Babák / Laboratoř - nominated for the visual style and a catalogue of the National Technical Library and the Projektil publication

Martina Černá / Imagery - nominated for the graphic design of the Křehký publication

Matěj Činčera - nominated for the graphic design of the OKOLO magazine

Luboš Drtina, Miroslav Kloss, Tomáš Brousil - nominated for the graphic design of Karel Teige a typografie / Asymetrická harmonie

Pavel Frič - nominated for the catalogue and visual style of The Magic of Czech Glass exhibition in Belgrade

Milan Grygar - nominated for the graphic design of the Milan Grygar monograph

Veronika Jiroušková - nominated for the Bio folk, Kangaroo, and Domestic wallpaper designed for SKINS

Otakar Karlas, Norbert Schmidt - nominated for the graphic design of Salve - Revue pro teologii, duchovní život a kulturu magazine

Lukáš Kijonka, Jan Košátko and Michal Krůl - nominated for the catalogue for the Nový (z)boží 2009! exhibition

Jan Kolář - nominated for the campaign and visual style of the Mezipatra project

Jakub Korouš, Jan Kloss - nominated for the graphic concept of the Botas 66 re-edition

Pavel Kraus - nominated for the visual style of the IGS 2009 glassmaking symposium in Nový Bor

Michal Kukačka, Jiri Toman - nominated for the new unified visual style of the University of Hradec Králové and the Gradec font

Adam Macháček - nominated for the graphic design of the catalogue Jiří Pátek, Příjemné závislosti, Inscenovaná fotografie 70. let, MG Brno 2009 and for the Jako v zrcadle catalogue by Vladimír Skrepl

Štěpán Malovec - nominated for the graphic design of the Artěl publication and the visual style of the Fresh exhibition in the Museum of Decorative Arts in Prague

Najbrt studio - nominated for its Tři vykřičníky exhibition, the visual style of the 44th Karlovy Vary International Film Festival, posters for the movie ‘Protektor', and posters for the National Theatre

Robert V. Novák - nominated for the typology of the Jeleňovití, Sváry zření catalogues and for a series of posters for the South Bohemian Theatre in České Budějovice

oficina - nominated for the visual style of Prima COOL TV

Babeta Ondrová / Lavmi - nominated for the Extravagant, Modern, and New Romantic collections of wallpaper for LAVMI

Ivo Rozsypal - nominated for his 2009 monograph

Adéla Svobodová - nominated for the graphic design of the Atlas transformace publication by Zbyňek Baladrán and Vít Havránek in collaboration with Věra Krejčová

Kateřina Šáchová - nominated for Papelote products

Michal Šlejška - nominated for the visual style and catalogue for the Obraz, komunikace, style exhibition in the National Gallery in Prague

Lukáš Urbánek, Jakub Kaše - nominated for the graphic design and illustrations of the Doktor Racek na horách book for children by Milada Rezková

Jan Zachariáš - nominated for the Ivan Ouhel monograph


 

 

 

The Photographer of the Year category includes the following nominees:

 

Radeq Brousil - nominated for the Studie mladého muže exhibition at Karlín studios

Ester Havlová - nominated for the Fragmenty collection of photos and the Fragmenty publication

Adam Holý - nominated for a series of photos for Dolce Vita, for an exhibition in the Langhans Gallery, and for photos of the Orlando collection for Sistersconspiracy

Salim Issa - nominated for the portrait photos of the CGD 2008 yearbook and photos for the Křehký publication

Lukáš Jasanský, Martin Polák - nominated for the Jan Merta project for the homonymous exhibition at Galerie Vaňkovka in Brno

Václav Jirásek - nominated for the Zjevení exhibition in Galerie 35m2 and photos for the Křehký publication

Juliana Kžížová and Jakub Vlček - nominated for the photos for the Young, Creative, Chevrolet European competition

Marek Novotný - nominated for the photos of the Fake It Easy collection for Koncern studio

Stanislav Petera - nominated for an Australian fashion photo series for Dolce Vita

Bára Prášilová - nominated for the photos of the Quiksilver Women collection and a series for Esprit LN and photos for the Krehky publication

Radka René - nominated for the Underwater exhibition

Vojtěch Resler and Pavel Vítek / Studio RVV - nominated for a series of photos entitled Vánoce jako rodinné divadlo

Filip Šlapal - nominated for the Archscapes - Futurista Universum exhibition and a photo series for Dolce Vita

Barbora Šlapetová - nominated for the photos of the Nepřistupuj blíž cycle and a homonymous book

Goran Tačevski - nominated for the Anabell campaign that fights eating disorders

Dušan Tománek - nominated for the photos for the Křehký publication

Matěj Třešnák - nominated for the Yes, it happened! series

Jiří Turek - nominated for CityLab documentary photos from world metropolises and editorials for časopisy Maxim, Elle, and Proč Ne?! magazines

Robert Vano - nominated for photos for an exhibition in Mánes, the Platinum Collection book, and the New Kid on the Block series for Dolce Vita

Tereza Vlčková - nominated for the A Perfect Day, Elise exhibition

Lukáš Vrtílek - nominated for a series of photos for Hospodářské noviny and ELLE

Karin Zadrick - nominated for the photos of the autumn/winter collection for DNB - denisa nová and a series for Dolce Vita

 

 

The Showroom of the Year category includes the following nominees:

 

3DH - nominated for the Magis refreshment zone at Designblok 09 and an exhibition of Arne Jacobsen in their showroom

Bulb - nominated for a presentation and exhibition of Tom Dixon

Corian DuPont - nominated for the brand presentation at Designblok and a new showroom

Dox by Qubus - nominated for an exhibition presented at Designblok 09

Freshlabels - nominated for the re-design of WeSC Headphones Launch

Futurista Universum - nominated for the new Futursita Universum showroom

mminteriér - nominated for a new showroom in Prague designed by architect Stanislav Fiala / D3A

Scandium - nominated for a brand presentation at Designblok 09

SIMPLE Concept store - nominated for a concept, the support of Czech brands, and a collection from Czech designers under the label of Simple (Polanka, Vacek, Mertlová)

Supermarket wc - nominated for a concept of a design gallery

Sýkora Home - nominated for the concept SYKORA HOME Praha showroom

Vitra - nominated for the Vitra project in the Prague ZOO, designed by Daniel Piršč

 

 

The Manufacturer of the Year category includes the following nominees:

 

ABB, Elektro-praga - nominated for the Neo range of switches and plugs

Ajeto - nominated for opening a museum, for a glassmaking symposium in Nový Bor, and for support and collaboration with Czech artists

Aurelia Morava - nominated for the COMO collection of dressers presented at Designblok 09, designed by Zuzana Bernasovská

Becherovka - nominated for a competition for young designers and a limited edition of liquor glasses

BeldaFactory - nominated for a jewelry collection designed by Eva Jiřičná

Beznoska - nominated for the development of orthopedic tools designed by Anna Kozová

Botas - nominated for limited editions of shoes and accessories and the comprehensiveness of the re-edition project of Botas 66

BTL - nominated for a range of wellness and rehabilitations baths designed by Kryštof  Nosál

Eco-design - nominated for the 2009 collection of lights using the latest technologies

Elton hodinářská - nominated for the PRIM ARTEU 2009 collection designed by Studio Olgoj Chorchoj (Michal Froněk, Jan Němeček, Daniel Gonzalez), Jan Jaroš, and Lenka Súkupová

Futurista - nominated for the re-edition and manufacture of the original furniture of hotel Ještěd

Lasvit - nominated for collaboration with Czech designers and for a presentation of Czech artistic glass abroad - chandeliers for the Dubai metro (Katarina Fulínová, Jitka Skuhravá)

Laufen/Jika - nominated for the OLYMP bathroom furniture collection, designed by LLEV

mmcité - nominated for the manufacture of Sinus furniture

mminteriér - nominated for launching new products, continuous collaboration with Czech designers, furniture for the National Technical Library, and the Swing rocking chair

Moravské sklárny Květná - nominated for the Modella collection, designed by Boa Design

Poděbradka - nominated for launching the Poděbradka 1.5l and 0.5l mineral water bottles

Polstrin - nominated for the new Momo sofá collection and a presentation at Designblok 09

Preciosa - Lustry - nominated for the new range of Preciosa 2009 pieces

Process - nominated for collaboration with Czech designers and the production of the Treasury table and Cheeky boxes

Škoda Auto - nominated for the design of the Yeti car

Tescoma - nominated for the Design Stage exhibition in Veletržní palác in Prague

TON - nominated for the new Stockholm chair, designed by Mads K. Johansen

Trash Made - nominated for a project concept and collaboration with Czech designers

USSPA - nominated for a collection of massage spas

Whitefriuts - nominated for a small-lot production of original porcelain series

 

The Discovery of the Year category includes the following nominees:

 

Tomáš Bém - nominated for the installation pieces TEU - Story in Duisburg

Zuzana Bernasovská - nominated for the Como furniture collection

Simona Gleissnerová - nominated for the XXL porcelain serving objects, diploma work at the AAAD in Prague

Handa Gote - nominated for a collection of objects presented at Designblok 09

Zuzana Havelcová - nominated for the Malý princ comic book

Martin Hlubuček - nominated for the Roma ground bowls

Matěj Chabera - nominated for a collection presented at Designblok 2009

Veronika Jiroušková - nominated for a collection of wallpaper designed for Skins

Lucie Koldová - nominated for the design of the Cheeky boxes and her diploma work at the AAAD in Prague - Home Fitness furniture

Tereza Kovaříková - nominated for the Lentilka collection of glass bowls, the High School of Applied Arts for Glassmaking in Železný Brod

Tomáš Kubačka - nominated for the reader's chair, diploma work at the AAAD in Prague

Zuzana Kubíčková - nominated for the ZIMA collection

Kateřina Kuchařová - nominated for the design of the Close Space inflatable office space

Vojtěch Linhart - nominated for the re-design of the T 6 tram for Pars Nova Šumperk

Lucita a Sabo - nominated for a series of decorative objects with the theme of airplanes

Anna Marešová - nominated for the tram for Prague - TFP1

Martin Miklica - nominated for the Le petit prince robotic glass house designed for Elektrolux Design Lab

Martina Nováková Kupsová - nominated for her diploma work at the AAAD in Prague - Visual style and textbooks for Klub Afasie

Papelote - nominated for a collection of products

Tereza Pízová - nominated for the NAJS collection, jewelry, the Roura vase, and porcelain decorations

Markéta Richterová - nominated for a 2009 jewelry collection

Rozbíjím se - nominated for a original project of chocolate collections

Zbyněk Soukup - nominated for the Living Cube light and night table

Petr Stehlík - nominated for table and beverage porcelain pieces

Suprodesign - nominated for a collection for Designblok, the Stage sofa, the Elastika lamp, and the Pillowbook cushions

Klára Šípková - nominated for the Stretch jewelry collection, diploma work at the AAAD in Prague

Klára Šumová - nominated for the inlaid table designed for Křehký by Designblok and the design of the Láska lamp

Jan Talík - nominated for the new range of NEO switches and plugs designed for the ABB competition

Lukáš Urbanec - nominated for TOYs, diploma work at the AAAD in Prague

powered by Artemis webdesign © 2006-2007